رابطه آقازاده با تکواندو و دعوت از یک فوتبالی برای والیبال

[ad_1]

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، محمدرضا داورزنی که طی یک دهه گذشته (از سال 1385) ریاست فدراسیون والیبال را بر عهده داشت، در اولین ماه های مدیریت وزیر فعلی ورزش، به عنوان معاون وی در توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای منصوب شد. حکم مسعود سلطانی فر برای داورزنی 9 بهمن ماه سال گذشته زده شد و از آن روز وی به عنوان جایگزین نصرالله سجادی در محوری ترین و کلیدی تری معاونت وزارت ورزش و جوانان مشغول به کار شد. 

در مدت چند ماهی که از حضور محمدرضا داورزنی در وزارت ورزش می گذرد، ورزش در حوزه های مختلف همچون همیشه با چالش هایی مواجه بود که پرس  و جو برای رفع از آنها در نهایت به معاونت تحت مدیریت وی ختم می شد. این چالش ها طی دو سه ماه اخیر به واسطه حساسیت های حضور تیم ملی فوتبال در رقابت های انتخابی جام جهانی که به صعود مقتدرانه ملی پوشان کشورمان منجر شد، ادامه اختلافات میان کارلوس کی روش با دبیر کل فدراسیون فوتبال، انتخاب و به قول وزارت ورزش «ترمیم» هیات مدیره پرسپولیس و استقلال و بحث های مربوط به اسپانسر آنها، و … همراه با مسائل مربوط به حوزه های غیرفوتبال به خصوص در رابطه با انتخابات فدراسیون ها و در راس آنها تیراندازی و ژیمناستیک و البته انتقادات علیه تکواندو بیشتر و بیشتر شد. 

داورزنی اگر چه در مقاطع مختلف به پرسش های مطرح در هر یک از این زمینه ها پاسخ داد اما در اولین گفتگوی اختصاصی که از مدت زمان حضورش در وزارت ورزش و با خبرنگار مهر داشت، خیلی چالشی تر به این موضوعات پرداخت. وی در این گفتگو به مواردی اشاره کرد که از نظر می گذرانید:

* از فوتبال شروع کنیم و اتفاقات اخیر این رشته؛ فدراسیون ها همیشه با مشکلات داخلی مواجه هستند که بعضا عواقبی حتی در عرصه بین الملل به همراه دارد. از جمله این فدراسیون ها فوتبال است و از جمله این مشکلات، اختلافات و حاشیه هایی که بعضا یک سرِ آن مربوط به کارلوس کی روش می شود؛ مثل کنار گذاشتن علیرضا اسدی که همین هفته گذشته انجام شد. در مجموع این را می خواهم بپرسم که وزارت ورزش چه ورود تاثیرگذاری می تواند به اینگونه موارد داشته باشد؟

– من از شما این سوال را دارم «آیا اینکه وزارت ورزش به امورات داخلی فدراسیون فوتبال ورود داشته باشد منطقی است؟» یا «منطقی این است که وزارت ورزش برای تصمیم گیری راهگشا در مورد مشکلات کنار فدراسیون قرار بگیرد؟»؛ این اتفاقی است که افتاده و خواهد افتاد.

مجموعه وزارت ورزش اعم از وزیر، شخص من و سایر دوستان کنار فوتبال هستیم. این را بدانید تصمیماتی که در فدراسیون های مختلف و در رابطه با مسائل متفاوت اتخاذ می شود، در داخل فدراسیون و توسط مسئولان مربوطه آن انجام می شود. مسئولیت توسعه و پیشرفت هر رشته با فدراسیون مربوطه است. در فدراسیون ها ، اعضای مجمع هستند که برای تصمیم گیری در مورد یک موضع با هم همفکری می کنند و طبیعتا در برخی موارد اختلاف نظر پیدا می کنند، بعضا این اختلاف نظرها منجر به تنش هایی در سطح کشور می شوند.

این گونه حاشیه ایجاد می شود و موضوع تبدیل به «آتش بر نیستان» می شود. در مورد فوتبال اما اطمینان داریم دوستان مان در مجموعه فدراسیون تصمیمات درستی خواهند گرفت اما با توجه به مسائل و مشکلاتی که در درون خانواده فوتبال وجود دارد و البته بیش از هر کسی خود فدراسیون و مسئولانش آن را رصد می کنند، وزارت ورزش در کنار فدراسیون است. وزارتخانه نسبت به موضوع این رشته بی تفاوت نیست، نمی توانیم بی خیال تصمیمات در فوتبال و حتی سایر رشته ها شویم چون آنکه باید در نهایت در مجلس پاسخگو باشد وزارت ورزش و شخص وزیر است.

* وزارت ورزش مشخصا در مورد اختلاف کی روش و اسدی چه ورودی داشته است؟

– وزارت ورزش از پیش از عید و در مقاطع حساس از جمله رقابت های لیگ برتر، لیگ قهرمانان و تنش های پیش آمده در رابطه با آنها، بازی تیم ملی در ایام عید و … همواره کنار فدراسیون بود تا این فدراسیون در تصمیم گیری ها راحت تر عمل کند. می خواستیم در همه تصمیمات یک  تدبیر استوار باشد تا در نتیجه آن آرامش در فوتبال حاکم شود. در مورد تصمیم اخیر اتخاذ شده در فدراسیون فوتبال و در رابطه با دبیر کل این فدراسیون نیز همین گونه عمل کردیم. این تصمیمی بود که دوستان مان پیش از این درباره آن بررسی کرده بودند.

اختلاف نظرها و سلیقه ها میان دبیرکل فدراسیون فوتبال و سرمربی بحث جدیدی نبود و از چند سال قبل استارت خورده بود. تصمیمی که تاج در این زمینه گرفت بهترین تصمیم و به جا بود، البته تعابیر مختلفی مطرح است مبنی بر اینکه در رابطه با این موضوع یک نفر دیگر (کارلوس کی روش) تصمیم گیرنده است. همه ما می خواهیم ورزش کشورمان در بخش های مختلف عزت خود را حفظ کند و اجازه ندهیم تصمیمی گرفته شود که به جایگاه آنها خدشه وارد کند به همین دلیل در کنار فدراسیون بودیم و حتی در خصوص این تصمیم – انتخاب ساکت به عنوان سرپرست دبیرکل- با آقای تاج صحبت کردیم، البته آقای اسدی از زحمتکشان ورزش و فوتبال ما هستند.

ما هم انتظار داریم دوستانمان در فدراسیون به همه این موارد توجه داشته باشند. این را هم متذکر شوم که واقعا برخی تصمیم گیری ها در هر زمینه ای برای مدیران اجرایی سخت است، چون هر جور تصمیم گرفته شود افراد بیرون از آن یک برداشت دیگر دارند. این تصمیم -جابه جایی علیرضا اسدی- قبل از این قرار بود گرفته شود. دقیقا با بحث های مطرح شده در رسانه ها و اظهارنظرهای صورت گرفته تداخل پیدا کرد و به همین دلیل ابهام را ایجاد کرد که این تصمیم به دلیل اختلاف با کی روش و موضوعات اخیر بود. در صورتی که طبق صحبت هایی که من با تاج داشتم، این تصمیم هیچ ارتباطی با موضوعات اخیر و بیانیه ها نداشته است. دوستان ما در برخی امور بهتر است وارد دیتیل نشوند و اجازه دهند افراد مسئول در مورد آن تصمیم گیری لازم را داشته باشند، چون گاها کشیده شدن برخی موضوعات به رسانه ها تاثیر منفی در تصمیم گیری ها دارد.

* سراغ تیم ملی فوتبال برویم؛ آیا وزارت ورزش برای حضور فوتبال در جام جهانی، رویکرد و برنامه حمایتی ویژه ای دارد؟ البته پیش از این سرپرست معاونت مالی وزارتخانه در گفتگو با خبرنگار مهر از موافقت دولت برای کمک 10 میلیارد تومانی به فوتبال خبر داده بودند. برنامه ای غیر از این در دستور کار است؟

– رویکرد وزارت ورزش این است که بر اساس تعامل با فدراسیون ها  و در ابتدای هر سال با آنها تفاهم نامه مالی امضا کند، در این تفاهم نامه میزان منابع مالی که باید توسط فدراسیون ها تامین شود و میزان منابع مالی که باید از دولت و توسط وزارت ورزش به آنها برسد، مشخص می شود. سقف بودجه ما محدود است. وزارت ورزش هم منبع آزادی ندارد تا از آن در جایی خارج از آنچه مشخص و تعریف شده استفاده کند، صندوق ذخیره ارزی و ریالی هم نداریم. بنابراین بر اساس منبع مالی محدودی که داریم از ابتدای سال میزان تخصیص هر فدراسیون مشخص می شود، به همین دلیل تاکید می کنیم فدراسیون ها تعهدی را برای دولت ایجاد نکنند و قبل از انجام هر کاری اعم از میزبانی، برگزاری مسابقه، اعزام و… اول منبع آن را تامین کنند.

درعین حال از موضوع فوتبال غافل نیستیم و اینکه برای خوش درخشیدن تیم ملی در جام جهانی باید حمایت های لازم صورت بگیرد. ضمن اینکه تیم های دیگری هم هستند که قبل از این در مسابقات خود موفق بوده و روی سکو رفته اند و حالا باید برای رویدادهای آتی مهیا شوند و کسب مدال در بازی های 2018 اندونزی و المپیک 2020 توکیو. این را می خواهم بگویم که دولت باید فوتبال را برای موفقیت در جام جهانی ساپورت کند. هیچ وقت منابع و مصارف با هم هماهنگ نیستند و همیشه هزینه بیشتر و درآمد کمتر است. برای وزارت ورزش اینکه درخواست های فدراسیون ها را از منابع موجود خود تامین کند اصلا امکان پذیر نیست، مگر اینکه از طرف دولت و برای ورزش، منابع مازادی تامین شود، یعنی دولت اهتمام ویژه ای به ورزش داشته باشد تا اینگونه در مواردی که تیمی به حمایت و ساپورت بیشتری نیاز دارد بتوانیم از آن استفاده کنیم.

* مشخصا به سوال من پاسخ ندادید؛ کمک ویژه وزارت ورزش به فدراسیون فوتبال برای حضور در جام جهانی روسیه چیست؟

– در شرایط موجود برای اینکه به فوتبال کمک شود باید از منابع سایر فدراسیون ها کم شود که این درست نیست، اما تلاش وزارتخانه این است که منابع مازادی جدا از منابع جاری تامین کند تا از آن برای اینگونه موارد استفاده شود، اما خب انتظارهایی هم وجود دارد، الان که تیم ملی فوتبال به جام جهانی رسیده و سطح انتظارات را خیلی بالا برده عنایت ویژه ای صورت بگیرد، این موضوع از طرف معاونت مالی وزارتخانه هم مطرح شد، ه آقای آقازاده به دنبال کمک ویژه دولت به فوتبال هستند. البته ما در برخی رشته ها با مشکلاتی مثل بدهی مواجه هستیم که وزارت ورزش باید به آنها هم کمک کند.

* از خیلی وقت پیش بحث ترمیم هیات مدیره دو باشگاه پرسپولیس و استقلال توسط وزارت ورزش مطرح بود. حدود سه هفته پیش هیات مدیره استقلال معرفی شد اما معرفی هیات مدیره پرسپولیس تا به امروز به تاخیر افتاده است. چرا؟

– البته که وزیر ورزش به عنوان رئیس دو باشگاه وظیفه تصمیم گیری در این زمینه را بر عهده دارد اما در کل اقدامات و بررسی ها در این زمینه با حوصله و درایت انجام شد تا بهترین تصمیم گرفته شود. هیات مدیره استقلال در میان فصل قبل و شروع فصل جدید معرفی شد، هیات مدیره پرسپولیس هم به همین زودی ها با مسئولیت خود آقای سلطانی فر معرفی می شود. وی در حال بررسی گزینه ها برای ترمیم هیات مدیره پرسپولیس است. در نظر داشته باشید گزینه های هیات مدیره باید ترکیبی از عوامل مدیریتی، فوتبالی و اقتصادی باشند. طبیعی است جور کردن این افراد و هماهنگ کردن آنها  کار سختی است، اما نه اینکه غیرممکن باشد، فقط اینکه زمان می برد. 

* این موارد قطعا برای انتخاب هیات مدیره باشگاه استقلال هم وجود داشته؛ چرا در مورد پرسپولیس هنوز منجر به نتیجه گیری نشده است؟ این موضوع ابهام برانگیر نیست؟

–  شک نکنید وسواسی که شما به عنوان خبرنگار دارید، شخص وزیر و مجموعه وزارت هم دارند و چه بسا بیشتر. به خصوص که وزارت ورزش و شخص وزیر ورزش هستند که باید به نهادهای نظارتی پاسخگو باشند. به همین دلیل بررسی ها در مورد گزینه های موردنظر برای هیات مدیره پرسپولیس را با وسواس و حساسیت پیگیری می کنیم. بعضا در مورد یک فرد بررسی های لازم انجام می شود، اما در میانه یا پایان کار مشخص می شود که وی بنا به دلایلی مثل بازنشستگی منع قانونی دارد. این گونه مشکلات در رابطه با انتخاب هیات مدیره استقلال وجود داشت و در رابطه با هیات مدیره پرسپولیس هم با آن مواجه شدیم. مثلا در مورد یک فرد، بررسی و رایزنی انجام شده اما بعد متوجه شدیم که وی در جایی دیگر مدیریت می کند و بر همین اساس حضورش در هیات مدیره منع قانونی دارد. همکاری با این افراد در صورتی بدون مشکل خواهد بود که مشغولیتشان در بخش خصوصی باشد. در کل به همین زودی هیات مدیره پرسپولیس هم مشخص می شود.

* «ورود و نقش جهانگیری به تصمیماتی که بعضا وزارت ورزش در مورد دو تیم پرسپولیس و استقلال اتخاذ می کند»؛ این موضوعی است که اخیر مطرح شده است. موضوع را تائید می کنید؟

– واقعا تعجب می کنم! این صحبت نشات گرفته از کجاست؟ پرسپولیس و استقلال مدیرعامل دارند، تا الان هم هیات مدیره نصف و نیمه ای داشته اند. بعد از درگذشت آقای پورحیدری و استعفای یکی دو نفر دیگر از اعضای هیات مدیره استقلال، دوستان دیگری کنار آقای افتخاری بودند و تصمیمات لازم را اتخاذ می کردند. در پرسپولیس هم افرادی مثل طاهری، کاشانی و گرشاسبی امور را زیر نظر داشته و دارند. اساسا وزارت ورزش در امور داخلی باشگاه ها دخالت نمی کند، الان نقش وزارت ورزش وسواس در انتخاب هیات مدیره است، بعد از آن این اعضای هیات مدیره هستند که باید تصمیم گیری های لازم را انجام دهند. در کل نقش و دخالت افرادی خارج از هیات مدیره در تصمیم گیری های امور باشگاه اشتباه است. حتی دخالت مقامات مسئول در امور باشگاه و تصمیم گیری برای آنها هم اشتباه است چون اساسا فرم برنامه ریزی و کاری که در دو باشگاه پرسپولیس و استقلال انجام می شود به گونه ای است که امکان چنین ورودی وجود ندارد، اول اینکه دولت هیچ بودجه ای به پرسپولیس و استقلال نمی دهد، خوشبختانه از محل اسپانسر و مارکتینگ به این دو باشگاه خوب کمک شد و آنها حضوری خوب در لیگ گذشته داشتند.

* خصوصی سازی سرخابی ها تا به امروز در چند مرحله مطرح اما بدون نتیجه رها شده است. وزارت ورزش برنامه جدی در این زمینه دارد. اصلا خصوصی سازی این دو باشگاه امکان پذیر است؟

– همان طور که اشاره کردید پیش از این بحث هایی برای خصوصی سازی این دو باشگاه مطرح شد اما در نهایت دولت به این نتیجه رسید که شرایط خصوصی سازی در چهارچوب های مورد نظر نمی گنجد. از طرفی دو باشگاه در شرایط و موقعیتی نیستند که دولت بتواند آنها را رها کند به خصوص با وسواسی که مردم و تماشاگران نسبت به این دو تیم دارند. طبیعی است به طور کلی هر زمان حال پرسپولیس و  استقلال خوب باشد، حال تیم ملی فوتبال خوب است و زمانی هم که تیم ملی فوتبال در شرایط خوبی قرار داشته باشد، یعنی ورزش کشورمان اوضاع خوبی دارد و در این صورت هم شادی و نشاط و غرور ملی را در میان مردم شاهد هستیم. بنابراین برای کشور اوضاع و حال و احوال پرسپولیس و استقلال و چگونگی اداره آنها خیلی مهم است.

یک سوال مطرح است اینکه «اگر این دو باشگاه خصوصی شوند بهتر است یا ادامه موقعیت فعلی شان که نه دولتی به حساب می آیند و نه خصوصی؟»؛ فعلا متولی سرخابی ها دولت است اما باید آنها در چهارچوب خود قرار بگیرند. دولت هیچ تمایلی به تیمداری ندارد اما به اداره خوب این دو باشگاه حساسیت دارد. وزارت ورزش هم نمی خواهد به واسطه این دو باشگاه برای خودش گرفتاری ایجاد کند اما حساسیت این دو باشگاه که دولت هم متولی آن است، وزارت ورزش را مجاب کرده که برای آنها وقت بگذارد و به درست اداره شدن آنها توجهی ویژه داشته باشد. درعین حال دنبال راهکارهایی هستیم برای اینکه به این دو باشگاه کمک شده و بار آنها از دوش دولت و وزارت ورزش برداشته شود.

* یعنی خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال همچنان در دستور کار است؟

– قطعا همین طور است به خصوص که باشگاه داری اصلا در شأن وزارت ورزش نیست، مسئولیت ما اداره ورزش کشور است نه فقط سرخابی ها؛ بنابراین دنبال راهکار هستیم که ببینیم چگونه می توان ضمن حفظ استقلال این دو تیم، تصمیمی اتخاذ کنیم که در برنامه ریزی و اجرا بتوانند هدفمند و درست اداره شوند. طبیعتا خصوصی سازی در دستور کار است اما برای ما آنچه بیشتر اهمیت دارد این است که ببینیم چگونه خصوصی شود؟، نظرات زیادی مطرح است مثل اینکه دو تیم را به دست اهالی و پیشکسوتان آنها بدهیم یا به دست مردم بسپاریم. برخی هم اداره دو تیم به شکل تعاونی یا شرکت های سهامی را مدنظر داشتند، در کل بگویم دولت و وزارت ورزش به دنبال راهکاری است برای خصوصی سازی شدن پرسپولیس و استقلال تا بار آنها از روی دوش ما در جهت تامین منافع عمومی و منافع ملی کشور برداشته شود. 

* فکر می کنید حداکثر چه زمان نتیجه گیری قطعی در این زمینه مشخص شود؟

– فعلا مسئولیت پرسپولیس و استقلال به دوش دولت است تا راهکار لازم اندیشیده شود. باید پیش برویم تا ببینیم به کجا می رسیم.

* دربی سرخابی ها در آلمان با صحبت های ضد و نقیض زیادی همراه بود و زمان انجام آن دستخوش تغییراتی شد. بالاخره برگزاری این بازی ها مصوبه قانونی دارد یا خیر؟

– سفر برون مرزی هر یک از تیم ها در شورای برون مرزی باید مورد تائید قرار بگیرد. شورای برون مرزی هر دو هفته تشکیل جلسه می دهد که یکی از موضوعات مورد بحث در آن در رابطه با همین اعزام های برون مرزی است. در سال اقتصاد مقاومتی به تمام تیم ها به طور رسمی اعلام شد که اعزام برون مرزی صرفا نباید برای اردو باشد، بلکه باید حتما با دیدار تدارکاتی همراه باشد. از طرف درآمد و هزینه ها را طوری تنظیم کنند که بار مالی زیادی برای کشور نداشته باشد. چراکه گاهی برای تیم های ما دعوتنامه هایی ارسال می شود که در آن همه هزینه ها برعهده میزبان است، این با اعزامی که در آن و  حتی برای دیدار با تیم ملی کشور میزبان باید هزینه کرد، خیلی متفاوت است.

در مورد دربی پرسپولیس و استقلال در آلمان هم باید بگویم دو باشگاه برنامه ای داده بودند که قصد داشتند بر اساس آن مشارکتی با بخش بازرگانی صدا و سیما داشته باشند و ضمن برپایی اردو، دیدار تدارکاتی هم انجام دهند. آنها نوعی خلاقیت و نوآوری در انجام این بازی داشتند که بیشتر در بخش بازرگانی تعریف می شد. برنامه ای ارائه شده بود تا بر اساس آن اکثریت هواداران درگیر این بازی باشند و از راه دور در آن حتی در چینش بازیکن مشارکت داشته باشند. این یک بیزینس پلن برای دو باشگاه بود که کلیه عواید این بیزینس پلن به خود آنها (دو باشگاه) می رسد. صدا و سیما هم با توجه به اینکه باید منافعش حفظ شود و هزینه بازرگانی، تبلیغات و … تامین شود، روی این موضوع کار کرد. این طرح در شورای برون مرزی که نمایندگان امنیتی و وزارت امور خارجه هم حضور دارند، تصویب شد.

* پس دلیل اینکه گفته می شد وزارت امور خارجه اصلا در جریان این بازی نیست،چه بود؟ 
– البته موضوع برگزاری این بازی و تائید آن در شورای برون مرزی، برای الان نیست مربوط به چند ماه پیش می شود. باید هماهنگی های لازم انجام می شد تا زمان و محل برگزاری آن قطعی می شد. چند گزینه به عنوان محل برگزاری مطرح شد، با در نظر گرفتن اینکه در هر شهر میزبان باید یک پروتکل امنیتی لحاظ شود، مذاکراتی هم صورت گرفت. به هر حال چون مدل بازی یک مدل خاص بود و تازگی در آن وجود داشت، تا حدی در مورد نحوه برگزاری، شرایط امنیتی و … با ابهاماتی همراه بود به خصوص با توجه به بحث های مختلفی که در مورد داعش، اروپا و … مطرح بود. 

ابهامات در این مورد بود که آیا برای این موارد فکری شده یا نه؟ آیا به مسائل امنیتی توجه شده است؟ اصلا این کار برای دو باشگاه سودآور است یا زیان آور؟ درآمدزایی دارد یا ضرر مالی را موجب می شود؟ همه اینها مدنظر بود و بر اساس آنها موضوع در شورای برون مرزی تصویب شد، سپس مذاکره با صدا و سیما صورت گرفت. مکاتبات لازم هم با وزارت امور خارجه انجام شد. دوستانمان در وزارت امور خارجه لابی های لازم را با آلمان انجام دادند. فقط کافی است 40 – 30 درصد هواداران در این بازی و رای گیری های آن شرکت کنند و این گونه به کمک باشگاه خود می آیند.

* یک سوال دیگر در مورد پرسپولیس و استقلال؛ آیا وزارت ورزش در جریان شکایت بازیکنان خارجی از این دو تیم است؟ چه کمکی برای بستن پرونده سرخابی ها در فیفا بابت همین شکایت ها انجام شده است؟

– طبق آخرین اطلاعات و بر اساس اظهارات مدیرعامل استقلال، این تیم در این زمینه مشکلی ندارد. پرسپولیس هم به دنبال حل مسائل و مشکلات است. وزارت ورزش در این امور دخالت نمی کند اما فدراسیون فوتبال بر اساس وظایف و ماموریتی که دارد، در این زمینه برنامه ای را دنبال می کند تا باشگاه ها بتوانند مسائل خود را با فیفا حل کنند، البته برخی از مسائل در دادگاه عالی ورزش (CAS) مطرح است. پرونده برخی مسائل هم در فیفا باز است. صحبت هایی مطرح است که فوتبال ایران بیش از 50 پرونده در فیفا دارد که البته فقط مربوط به پرسپولیس و استقلال نمی شود و کل باشگاه ها را شامل می شود. طبیعی است وزارت ورزش این موضوع را دنبال می کند که فدراسیون فوتبال پیگیری های لازم را برای حل و فصل مسائل و نتیجه گیری این پرونده ها انجام دهد. این نشان می دهد که وزارت ورزش در کنار فوتبال است.

* خودِ وزارت ورزش هم اقدامی در این زمینه انجام داده است؟

– مسئولیت اینکه تکلیف تیم ها با بازیکنان خارجی‌شان چه شد و مسائل دیگری از این دست برعهده ما نیست. ما روی این موضوعات رصد و نظارت لازم را داریم اما به دنبال این نیستیم که ورود کنیم و تصمیم گیری داشته باشیم، چون اساسا فدراسیون فوتبال باید آن را انجام دهد. اما وزارت ورزش هم نظارت لازم را دارد تا شأن و منزلت فوتبال و ورزش کشورمان در محافل بین المللی حفظ شود، نه اینکه مطالبات بازیکنان خارجی و کلا پرونده های مربوط به آن ها- نه فقط در فوتبال – انعکاس بدی در محافل بین المللی داشته باشد. به هر حال بازیکنان خارجی که به ایران می آیند باید بدانند وعده وعیدهایی که داده می شود و قراردادهایی که منعقد می شود، به موقع باید انجام و پرداخت شود.

* در رابطه با هیات مدیره پرسپولیس صحبت هایی مطرح است مبنی بر اینکه زادمهر و گلزاده، دو عضو پیشین این هیات به خاطر داشتن گرین کارت کنار گذاشته شدند. درست است؟

– نه؛ من تازه به وزارت ورزش آمده بودم که زادمهر تمایل خود را برای رفتن اعلام کرد. دوستان دیگری هم بودند که اصرار داشتند بروند. طبیعی است که در کل باید قانون رعایت شود، البته انتخاب هیات مدیره قبلی در زمان من و دیگر مسئولان فعلی وزارت ورزش انجام نشد، آن زمان ما اینجا نبودیم اما طبیعی است اگر یک نفر که بازنشسته یا دوشغله بوده یا به هر دلیل قانونی دیگری نمی توانسته عهده دار مسئولیتی شود، باید تصمیم گرفته شود که در مورد آنها قانون رعایت و اعمال شود. اگر هم هر یک از اعضای هیات مدیره، ملزم به رعایت قانون بودند،  باید خود قانون را رعایت می کردند، اما تا آنجا که من خبر دارم عمدتا دوستان خودشان به دلیل مسائل و مشکلاتی که داشتند درخواست استعفا دادند و بعضا هم پیگیر آن بودند.

* در میان اعضای هیات مدیره استقلال که اخیرا معرفی شدند، نام حسن زمانی هم وجود دارد. وی در دوره قبلی هم عضو هیات مدیره آبی ها بود و اتفاقا اختلافات زیادی هم با مدیریت باشگاه (افتخاری) و حتی علیرضا منصوریان داشت. به همین دلیل اینگونه تصور می شد که به خاطر این مسائل، وی از هیات مدیره برود اما بر خلاف انتظارات در فهرست جدید هم نام وی وجود داشت. آیا موضوع خاصی مانند ارتباط خانوادگی با وزیر یا مثلا اعمال فشار باعث عضویت دوباره حسن زمانی در هیات مدیره استقلال شده است؟

–  این گونه به موضوع نگاه نکنید. پرداختن دوباره این موضوع در رسانه ها خود باعث ایجاد حاشیه می شود. طبیعتا باید بپذیریم که همه ما در هر جایی باید نقش خودمان را ایفا کنیم. وقتی افراد به حریم هم ورود می کنند ایجاد تنش می شود حتی از روی دلسوزی حرفی زده شود. این حرفها اگر خارج از حوزه مسئولیتی عنوان شود، سیستم را دچار چالش می کند. تلاش وزارت ورزش این است دوستان در هر دو باشگاه در جهت وحدت و همدلی و هم افزایی کار کنند تا باشگاه بتواند وظایف خود را انجام دهد. هر جایی به حاشیه ورود شود، درعمل هم مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. بعضا یک بازیکن از روی دلسوزی حرفی را مطرح می کند، اما به یک نفر دیگر برمی خورد یا سرمربی تیم اظهارنظری می کند که باعث دلخوری هیات مدیره می شود و بعضا صحبت های اعضای هیات مدیره باعث برخوردن به بازیکن و سرمربی می شود. در حالی که باید توجه داشت کار تیمی انجام دادن نیازمند همدلی است، طبیعی است اختلاف نظر در یک باشگاه وجود دارد، اما نباید اجازه دهیم مشکل ساز شود.

* دوباره می پرسم؛ چه فاکتوری باعث انتخاب دوباره حسن زمانی به عنوان عضو هیات مدیره استقلال شد؟

– به هر حال ملاک هایی مد نظر بوده و برای ترمیم هیات مدیره بررسی های انجام شده است. اینکه می گوئید مواردی مثل سفارش کردن و روابط خانوادگی باعث حضور دوباره زمانی درهیات مدیره شده را قبول ندارم.

به گزارش خبرنگار مهر، زمان تعیین شده برای گفتگو با معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش رو به اتمام بود در حالیکه سوالات پیرامون فوتبال هنوز تمام نشده بود و سوالات غیرفوتبال هم باقی مانده بود. بنابراین با در نظر گرفتن وقت باقی مانده چند پرسش از موضوعات روزِ غیر فوتبالی به این شرح مطرح شد تا از پاسخ معاون وزیر در مورد آنها مطلع شویم.

* والیبال یکی از فدراسیون هایی است که به لحاظ مدیریتی بلاتکلیف است. در این رابطه شنیده شده که توسط شخصِ شما رایزنی های صورت گرفته برای اینکه سردار مصطفی آجرلو، ریاست این فدراسیون را عهده دار شود. چه توضیحی در این زمینه دارید؟

– من این کار را انجام می دهم؟ آجرلو؟ والیبال؟ فوتبال؟ …. اینها چه ارتباطی با هم دارند؟ البته از ورود ایشان به انتخابات و انجام ثبت نام برای کاندیدا شدن استقبال می کنیم، اما اینکه من به دنبال راهکاری برای انجام این کار باشم را الان از زبان شما می شنوم. در آینده نزدیک مقدمات برگزاری مجمع انتخابات فدراسیون والیبال را برگزار می کنیم، اما بنده در مورد این موضوع و اینکه چه کسی کاندیدا شود با هیچکس نه صحبت داشته ام و نه رایزنی.

* در مورد صحبت های مطرح شده پیرامون پسرتان و اینکه گفته می شود به عنوان پیمانکار رفت و آمدهای زیادی به فدراسیون تکواندو دارد، چه صحبتی دارید؟

– بله؛ این یکی را شنیده ام، پسر من در رستوران تکواندو مشغول به کار است و مسئولیتی دارد! ببینید پسر من با چند نفر از دوستان خود مشارکت داشته و اشتغالی را برای حدود 40 – 30 نفر ایجاد کرده است، اما نه در رستوران تکواندو کار می کند و نه با این رستوران کاری دارد. اصلا این موضوع را نمی پذیرم، دوستانی که این صحبت ها را مطرح می کنند شخصا به فدراسیون تکواندو مراجعه کنند و خود ببینند پیمانکاران این فدراسیون چه کسانی هستند. من از همه دوستان علاقه مند و مشتاق در این زمینه دعوت می کنم از نزدیک ببینند کار پسر من چیست.

* حتی گفته می شود اینکه شما عملکرد تکواندو را با وجود خیلی از انتقادات وارده، تحسین می کنید بی ربط به این موضوع یعنی همکاری پسرتان با فدراسیون نیست؟!

– ارزیابی فدراسیون های ورزشی بر اساس نظر یک فرد مثل من انجام نمی شود، وزارت ورزش برای ارزیابی فدراسیون ها پارامترها و ساختاری را تعریف کرده که آنها را در موارد مختلف مورد بررسی قرار می دهد. هیچ پارامتری به پسر من ارتباط ندارد. تکواندو سال گذشته در بین فدراسیون ها اول شد. این موضوع ربطی هم به پسر من نداشته است؛ اظهارنظر من هم به این موضوعات ارتباطی ندارد. 37 سال از فعالیت من در ورزش می گذرد، این حرف توهین به جامعه تکواندو است، چون باعث می شود زحمات جماعتی که خوب کار می کنند زیر سوال برود.

* مجبورم برای برطرف شدن یکسری از ابهامات، دوباره یک سوال فوتبالی مطرح کنم؛ شما ارتباط میان تکواندو و فعالیت های پسرتان را رد می کنید. اما صحبت های زیادی هم در مورد اسپانسر سرخابی ها مطرح است و اینکه شما به خاطر مدیریت اسپانسر آنها که همزمان با والیبال هم همکاری دارد، تاکید به ادامه همکاری و تمدید قرارداد داشتید؟

– اینجا که پسر من نیست؛ اینکه شیرازی مسئول اسپانسر سرخابی ها همزمان در والیبال هم هست چه ربطی دارد؟ شیرازی قبل از همکاری با سرخابی ها با والیبال همکاری داشت (3060) بعدها با 3090 هم وارد همکاری شد که البته ما هم خبر نداشتیم و بعدا متوجه شدیم. به این واسطه وی با پرسپولیس و استقلال قراردادی داشته و بر اساس آن در حال کار است، این قرارداد دوطرفه است. بر اساس این قرارداد، محل اختلاف و مرجع آن مشخص است و به ما (وزات ورزش) هم ارتباطی ندارد.

امضاکننده این قرارداد هم نه وزارت ورزش است نه من و نه شخص وزیر؛ در یکی دو سال گذشته هم این مدل اسپانسر بهترین مدلی بوده که برای دو باشگاه درآمدزایی داشته است. از این به بعد هم این باشگاه است که برای چگونگی ادامه همکاری تصمیم می گیرد. به من و وزارت ورزش هم هیچ ارتباطی ندارد. باشگاه باید منابع خود را از اسپانسر تامین کند، اما به ما ارتباطی ندارد که این اسپانسر کیست یا چیست؟ هر کسی می خواهد باشد. مگر والیبال فقط یک اسپانسر داشت؟ اصلا بخش عمده منابع والیبال از اسپانسری غیر از 3060 تامین می شود. نمی شود همه چیز را به هم ربط داد. بخشی از سامانه هواداری اپراتور همراه اول است که هواداران با ارسال عدد مشخص حمایت خود را اعلام می کنند، آنها در فدراسیون از فدراسیون و در باشگاه از باشگاه اعلام حمایت می کنند. همه اعداد و ارقام در این زمینه در همراه اول مشخص است، جدا از این مگر باشگاه ها می توانند خارج از قاعده و قانون عمل کنند، دستگاه نظارتی وجود دارد و موضوعات را کنترل می کند، این مسائل هم جزو آن مسائلی است که باید به خدا واگذار کنیم.

* در خبرها داشتیم که وزارت ورزش خواستار تعیین تکلیف وحید مرادی در فدراسیون قایقرانی شده است. حتی شخصا شنیده ام که از طرف وزارت ورزش به رئیس این فدراسیون اخطار داده شده که یا باید ظرف مدت زمان مشخص تکلیف مرادی را مشخص کند یا خودش برکنار می شود. قضیه چیست؟

– توجه کنید برخی از افراد بازنشسته قانونا در برخی پست ها اجازه فعالیت ندارند، اما حضورشان برای برخی از مسئولیت ها بلامانع است. مرادی و امثال آن به عنوان افراد زحمتکش ورزش می توانند با ورزش همکاری کنند اما اینکه در ورزش چه پستی داشته باشند، مهم است، آیا مرادی می خواهد به عنوان دبیرکل صحبت کند یا به عنوان کارشناس و فرد فنی که در آسیا هم مسئولیت دارد، کنار فدراسیون باشد. در این صورت مانعی برای همکاری نیست، اما باز هم این سوال مطرح است که «آیا از فدارسیون قایقرانی امکان پرداختی به مرادی وجود دارد؟»؛ پاسخ منفی است. از منابعی که دولت تامین می کند امکان انجام این کار وجود ندارد، اما مرادی می تواند با قایقرانی در چارچوب مقرراتی که بابت افراد تحصیلکرده و فنی ورزش وجود دارد، همکاری داشته باشد. به هر حال از سرمایه هایی مثل مرادی که سابقه 30 سال حضور درعرصه های مختلف ورزشی آن هم به صورت تاثیرگذار را دارند نمی توان گذشت، اما همکاری با آنها باید در چهارچوب قانون باشد. امثال مرادی باید خود این موضوع را لحاظ کنند،

* مدت زمان زیادی از ارسال اساسنامه کمیته ملی المپیک و پارالمپیک به هیات وزیران گذشته است. وزارت ورزش در جراین پروسه بررسی این دو اساسنامه قرار دارد؟ 

– اساسنامه پارالمپیک در حال تصویب در کمیسیون اجتماعی دولت است. اساسنامه کمیته ملی المپیک هم در حال بررسی در هیات وزیران است، در مورد این اساسنامه برخی نظرات اصلاحی مطرح بوده که در حال انجام است، مقدمات آن تقریبا تمام شده است، ضمن اینکه پیش نویس اساسنامه کمیته ملی المپیک علاوه بر هیات وزیران باید توسط کمیته بین المللی المپیک هم تصویب شود تا نهایی شود. در کل مشکلی نیست. روند کار طبق روال در حال انجام است و مشکلی نیست.

منبع:مهر

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه سایر رسانه‌ها‌

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *